Największą atrakcją Chłapowa jest otwarty dla turystów malowniczy wąwóz znajdujący się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując doliną możemy podziwiać piękno nienaruszonej przyrody i niespotykanych okazów roślinności i zwierząt. Zbocza i dno wąwozu są porośnięte przede wszystkim przez zarośla żarnowca (Cytisus scopartius), którego żółte kwiaty w okresie kwitnienia na przełomie od maja do lipca nadają niezapomniany widok. Mniejsze powierzchnie zajmuje roślinność suchych, napiaskowych muraw, skupiona głównie na wystawionych na południe stokach wąwozu w dolnym jej odcinku.

Główne wejście do wąwozu znajduje się w centrum Chłapowa, tam też jest możliwość pozostawienia samochodu na wytyczonym miejscu do parkowania.
U samego wejścia znajdują się ławki oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer czyniąc go bardzie przyjemnym.

Pierwsza ścieżka biegnąca dnem doliny i przechodząca pod tunelem pod ulica łączącą Władysławowo z Jastrzębią Górą - mamy tu do czynienia z całkowicie bezpieczną i odizolowaną częścią parku krajobrazowego od uciążliwości samochodów.
Druga biegnąca górą doliny, którą przecina ulica.
W obydwu przypadkach możemy podziwiać piękno przyrody oraz niespotykane ukształtowanie terenu. Wąwóz kończy się na plaży.

W dalekiej przeszłości Dolina Chłapowska (nazywana najczęściej wąwozem) i zarazem Kępa Swarzewska sięgały - zdaniem niektórych autorów - 8 do 16 km w kierunku północnym, a więc na obecny teren Bałtyku, którego fale atakujące ląd (abrazja) spowodowały przesunięcie się linii brzegowej na dzisiejszą wysokość.
Badania wykazały, że Bałtyk pochłania przeciętnie 0,8 m lądu rocznie. Chcąc zaobserwować stratygrafię (układ warstw) klifu należy udać się od wylotu Wąwozu Chłapowskiego w kierunku Cetniewa. W wysokim od około 40 do 50 m, urwistym brzegu widać warstwy skalne.


Ocena artykułu5,4/10 (na podstawie 11 ocen)

Oceń, skomentuj artykuł

Komentarze i oceny oglądających

Turysta z gór czwartek, 16 lipiec 2015r. 20:51
40
Bardzo piękne miejsce ale do końca wakacji te urokliwe zbocza spłyną moczem i kałem dzięki miejscowym władzom,którym bardzo za to dziękujemy(w końcu kolejna atrakcja wybrzeża-cofnięcie się w czasie-niech wie dziatwa jak drzewiej bywało.)
Stefanbatory poniedziałek, 23 lipiec 2018r. 18:17
41
To powinno być oczko w głowie władz lokalnych, tymczasem brud syf i brak informacji od strony plaży gdzie jestes. Szedłem tędy dzisiaj. Chcialem odpocząć poczuć i usłyszeć przyrodę. Na początku góra śmieci, w połowie trasy minąłem plażowiczów słuchających głośno muzyki. Spytałem się czy wiedzą gdzie są. Nie wiedzieli że są w rezerwacie. Nic dziwnego skoro pd strony plaży nie ma żadnej informacji o tym cudzie natury.

wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.chlapowo.pl - noclegi na morzem na wczasy w Chłapowie - wakacje w Chłapowie

czwartek, 18 lipiec 2024r. 22:38:55, online: (0/2), 10.3 ms