Zaraz za Władysławowem (po minięciu Ośrodka Sportowego Cetniewo) rozpoczyna się Chłapowo. Historyczna wieś kaszubska, w której utrzymywano się z rolnictwa i rybołóstwa; teraz - rozwijająca się nadmorska miejscowość turystyczna. W przeciągu ostatnich lat nasza miejscowość przeżywa wzrost zainteresowania turystów, którzy doceniają spokój i kontakt z przyrodą. Wąwóz stanowiący jedną z najpiękniejszych części Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego można znaleźć niespotykane w innych rejonach Polski rośliny i wysoki klif nadmorski tworzy atmosferę odmienności i niepowtarzalności.

Tematyka herbu naszej miejscowości nawiązuje do tematyki poruszanej przez znamienitą postać urodzona w Chłapowie, jakim był Augustyn Necel. Ten rybak i pisarz kaszubski, w takich opowiadaniach jak: "Kutry o czerwonych żaglach" czy "Okrętnicy spod nordowej gwiazdy", opisał to co było historia tej części Pomorza i to co najistotniejsze dla mieszkających tu ludzi.
Biorąc pod uwagę twórczość pisarza i wykorzystując jego poetyckie określenia, mocno osadzone w tutejszej rzeczywistości i historii, autor (M. Adamczyk) starał się upamiętnić je w proponowanym herbie Chłapowa.
W złoto - błękitnym polu tarczy, stylizowany kuter rybacki koloru złotego (żółtego) z czerwonym żaglem.
W lewym heraldyczne górnym rogu tarczy, ośmiopromienna gwiazda błękitna.
Na burcie kutra napis - "CHŁA". Pod tarczą na ozdobnej złoto - błękitnej szarfie, data pierwszej pisanej wiadomości na temat Chłapowa.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł

Komentarze i oceny oglądających

turysta wtorek, 23 sierpień 2016r. 19:47
00
proszę poprawić błąd ortograficzny; powinno być napisane rybołówstwo, a nie rybołóstwo

wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.chlapowo.pl - noclegi na morzem na wczasy w Chłapowie - wakacje w Chłapowie

piątek, 19 lipiec 2024r. 19:23:44, online: (0/2), 12.8 ms